Entartete Kunst, avagy az elfajzott művészet: Tanulmányok Max Nordau halálának századik évfordulója alkalmából
Synopsis
2023. január 23-án volt Max Simon Nordau (1849, Pest – 1923, Párizs) zsidó orvos, újságíró, teoretikus halálának 100. évfordulója. Legismertebb munkája, amit megjelenését követően azonnal több nyelvre is lefordítottak, az Entartung (1892), amelyben pszichiátriai aspektusból vizsgálta korának avantgárd művészetét, egyfajta kórós elmeállapotnak nyilvánítva azt. A hitleri Németországban éppen ennek a munkának az eszmei alapvetésére támaszkodva született meg az entartete Kunst („elfajzott művészet”) koncepciója, amely alapján a náci propaganda két párhuzamos kiállítást rendezett 1937-ben: „Elfajzott művészet”, illetve „Nagy Német Művészeti Kiállítás” címmel.
Az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem és a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara 2023 szeptemberében Budapesten háromnapos interdiszciplináris konferenciát rendezett, amelyen a szakmájuk legjobbjai: fi lozófusok, esztéták, pszichológusok, történészek, nyelvészek, művészettörténészek, irodalmárok, zenekutatók, fi lmesztéták foglalkoztak az „elfajzott művészet” kérdésével, a legkülönfélébb aspektusból.
A konferencia előadásaiból született kötet alapvető fontosságú mindazon kutatások számára, amelyek ezzel a kérdéssel kívánnak foglalkozni, vagy akár csak tovább akarják gondolni, mit jelenthet a mai kultúrában az „elfajzottság” fogalma, mivel a jelenség képlékeny autoriter közegben éppúgy feltűnik, mint liberálisban, baloldaliban csakúgy, mint jobboldaliban. A kérdés aktualitását jól mutatja, milyen könnyedén változtatja arcát, attól függően, hogy faji, vallási, esztétikai vagy politikai ítéletre van igény.
A kötetet kiadja:
Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem
Szeged – Budapest
2024